Sizin Yeriniz...Sizin Siteniz...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...sessizlik burada yok olsun...

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sınav rehberi

YazarMesaj
=Yönetici=
Siteyi Seven Üye
Siteyi Seven Üye
=Yönetici=

Kadın
Rep :
Sınav rehberi Left_bar_bleue500 / 100500 / 100Sınav rehberi Right_bar_bleue

Foruma Katkısı
Forum Katkı:
Sınav rehberi Mp25/25Sınav rehberi Empty_bar_bleue  (25/25)

Sınav rehberi Empty
MesajKonu: Sınav rehberi   Sınav rehberi Icon_minitimePtsi Ara. 15, 2008 8:59 pm

Başarıya İnanç

BAŞARIYA İNANÇ.
Öğrencilerimiz kendilerine gerçekçi bir hedef çizerek bu işe iyi bir başlangıç yapmalıdırlar. Bununla başarının yakalanabileceğine inanmalıdırlar.

Bu anlamda belirlenmiş hedefin hayalî(ulaşılması zor) olmamasına dikkat edilmelidir. Belli puan veya bölüm olarak belirlediğimiz hedef mutlaka gerçekleştirilebilinir olmalı sizin ona odaklanmanızı sağlamalıdır.

Bununla birlikte aylar ilerledikçe planlamış olduğumuz hedefe doğru yakınlaştığınızı hissediyorsanız, hedef büyütmesi yapmanızda herhangi bir mahsur yoktur. Hatta hedef büyütülmüş olması, bir isteklendirme unsuru olarak değerlendirilebilirsiniz.

Sınavlara hazırlanan öğrencilere yaptığımız seminerlerde karşılaştığımız bazı öğrenciler “benim planım sınavı ilk 500’e girerek sonuçlandırmak” derler. Bu yüksek hedefler ele alınırken dikkat edilmeli; bu hedef acaba bende yüksek bir stres ve endişeye sebep olabilir mi? sorusu sorulmalıdır.
Bu noktada söylenecek en güzel tavsiye bir hedef realizasyonudur. Öğrencilerin öncelikli hedefleri, bir derece elde etmekten ziyade; istedikleri meslek ve üniversite veya bölüm olmalıdır. Tüm kariyer danışmanları, bu tavsiyeyi öncelikli olarak dile getirmişlerdir.

Öncelikle net bir şekilde göreceğiniz, çalışma odanızda veya masanızda bir yere sizi motive edecek veya çalışmaya itecek bir mesaj belirlemeli, yazmalı ve asmalısınız. Hatta bazı eğitim psikologları bu mesajı, küçük karton bir kâğıda yazıp öğrencilerin yanlarında taşımalarını tavsiye etmektedir.
Bu mesajlar ne olabilir. Burada bireysel farklılıklar devreye girebileceği gibi şu mesajlar kullanılabilirsiniz. “Çalışmalıyım, Düzenli çalışmalıyım, Kazanmalıyım, Yılmamalıyım. Başarılı olmalıyım…” şeklinde olabilir. Bu ifadeleri okuduğumuzda sizde bir heyecan oluşturuyorsa doğru ifadeyi belirlemişsiniz demektir.

Eğer girmek istediğimiz bölüm ve üniversite fikri net bir şekilde oluşmuş ise, bu çalışma odanızda daha net bir şekilde yazıp asabilirsiniz. Örneği; “Ben mekatronik mühendisi olacağım” şeklinde yazılmalı ve odada uygun bir yere yapıştırılmalıdır. Farklı zamanlarda oralıkla bu ifadeye bakılmalı, bu konuda kendinizi şartlandırmalısınız.

Kesinlikle bir hedefi elde etmek için çok çalışmaya ihtiyacınız olduğunu unutulmamalısınız. Bir plan ve program çerçevesinde gerçekleştirilecek bu hedefe doğru, adım adım yol alınmalısınız. Bununla birlikte devamlı tertipli, düzenli ve istikrarı kaybetmeden çalışılmalısınız.
Yukarıda ifade edilen konular bir noktada önemsendikçe ve başarılı olacağınıza ve hedeflerinizi yakalayacağınıza inancınız artacak, inancınız arttıkça da çalışmanız artacaktır. Bir birini tetikleyen bir mekanizmaya dönüşecek ve sağlıklı sonuçlar alınacaktır.

http://eqleniyoruz.forummum.com

Sınav rehberi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Üniversite Telefon Rehberi
» Sınav takvimi belli oldu ÖSS 14 Haziran'da